Tiszta szív
2019. június 14. Évközi tizedik hét – péntek
P. Matthew Kaderabek LC 

Mt 5,27-32
Jézus a hegyi beszédben így szólt tanítványaihoz: „Hallottátok a parancsot: Ne törj házasságot! Én pedig azt mondom nektek, hogy aki bűnös vággyal asszonyra néz, szívében már vétkezett vele. Ha a jobb szemed bűnre visz, vájd ki, és vesd el magadtól. Jobb neked, ha elvész egy testrészed, minthogy egész tested a kárhozatra kerüljön. Ha a jobb kezed visz bűnbe, vágd le azt, és vesd el magadtól. Mert jobb neked, ha egy testrészed vész el, minthogy egész tested a kárhozatra jusson.
És ezt is mondták: Aki elküldi feleségét, adjon neki válólevelet. Én pedig azt mondom nektek, hogy aki elküldi feleségét – kivéve hűtlenség esetét –, okot ad neki a házasságtörésre, és aki az elbocsátott nőt veszi feleségül, házasságtörést követ el.”

Bevezető ima: Uram! Ma a Te szereteted hatását szeretném csodálni. Folyamatosan azon fáradozol, hogy tudatosítsam életemben jelenlétedet; ezért nagyon hálás vagyok neked. Köszönöm Uram, hogy még egy napot adsz nekem, ez új lehetőség számomra, hogy elmélyítsem a veled való barátságomat és az irántad való szeretetemet.

Kérés: „Tiszta szívet teremts bennem, Istenem, s az erős lelket újítsd meg bensőmben!” (Zsolt 51,12)

1. Figyelj a szemeidre! Az Ószövetségben a szív tisztasága csak a házasságtörésre és a más felesége utáni vágyakozásra vonatkoztatták. Jézus azonban mélyebbre megy, amikor a tiszta szívről beszél. Azt tanítja, hogy az is súlyos bűn, amikor kívánsággal tekint valaki egy asszonyra azért, hogy kéjes vágyai kielégítésének tárgya legyen. Jézus nem azt mondja, hogy bűn lenne elismerni, ha egy nő gyönyörű szép, vagy ha egy férfi jól néz ki. Az a bűn, ha úgy tekintünk a másikra, mint egy tárgyra és tisztátalan gondolataink vannak. Más szóval: a kísértés nem jelenti egyből a bűnt, csak az a bűn, amikor szívünkben teret adunk a kísértésnek. Avval lépjük át a bűn határát, ha gondolatainkban eljátszunk ezzel. Uram! Olyan könnyen elesünk ezen a területen, de a Te segítségeddel szilárdan ki akarok tartani elhatározásom mellett, hogy figyelek gondolataimra. Emlékezni akarok ezekben a számítógép uralta időkben erre, és használni a „levélszemét” funkciót.

2. Ha a lelked kerül veszélybe, szabadulj meg a veszélyforrástól! Krisztus meghívása a szent tisztaságra – és minden más erényre – fölöttébb pozitív dolog. Ez Jézusnak az első parancsban kiadott tanításából következik: „ Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.”(Mt 22,37) A tisztaság a szeretet egyik következménye, amely arra indít bennünket, hogy teljesen Krisztusnak adjuk magunkat testestül – lelkestül, odaadjuk képességeinket és értelmünket. Jézus „a jobb szem és a jobb kéz” képét használja, hogy megvilágítsa, mi a legértékesebb. Világossá teszi, hogy amint valami az Istennel való kapcsolatunkban botláskővé válik, meg kell szabadulnunk tőle. Egy hatalmi pozíció, amiben győz az elhatalmasodott büszkeségem; egy nagy ház, vagy egy drágább autó, amiért olyan sok túlórát kell vállalnom, hogy már nem marad időm a családomra; a megjelenésem, ami hiúsághoz vezet; egy barát, vagy barátnő, aki a házasságon kívül  sürgeti az intim kapcsolatot, vagy nem érdeklődik a vallás iránt. Sokkal jobb, ha állásunkat, vagy tulajdonunkat veszítjük el, vagy szakítunk egy kapcsolattal, mint ha lelkünk üdvösségét sodorjuk, veszélybe. Készen kell állnunk, hogy teljes erőnkkel küzdjünk becsületünkért és képesek legyünk minden Istennek nem tetsző dolgot feláldozni!

3. És ketten lesznek egy. Jézus újra bevezette a házasság felbonthatatlanságának elvét, amelyet az Egyház a kezdetektől tanított. A Florenz-i Zsinat (1439) azt tanította, hogy a házasság felbonthatatlan, mert „Krisztus és az Egyház oszthatatlan egységét jeleníti meg”. Annak ellenére, hogy az asztaltól-ágytól lehetséges az elválás (hűtlenség esetén), még sem lehet új házasságot kötni, mert az érvényes házasság örökre köttetik.” A Trienti Zsinat (1537 – 1564) tovább magyarázza, hogy a házasság felbontásához nem elég indok a herezis, az elviselhetetlen hangulat otthon, vagy a partner elhagyása. XI. Piusz pápa a Casti Connubii című enciklikájában (1930. dec. 31.) a változtathatatlan és megsebezhetetlen igazságra emlékeztet minket: „a házasság alapítása és megújítása nem emberi, hanem isteni mű… ezek a törvények semmiféle emberi önkénynek, még a házasfelek ezzel ellenkező megegyezésének sem rendelhetők alá. Ez a Szentírás tanítása, ez az Egyház állandó és általános hagyománya” A házasság örök és fölbonthatatlan kötelék; amit Isten egybekötött, ember szét ne válassza!

Beszélgetés Krisztussal: Uram Jézus! Tisztaságban akarok élni, tudom, hogy ehhez erős akarat és folyamatos törekvés kell. Különösen egy olyan világban, ahol mindenki arra törekszik, hogy minden kívánságot azonnal teljesítsen. Adj nekem, erőt, hogy különösen szemeim felett tudjak őrködni és ura legyek a fantáziámnak! Segíts, hogy testemmel – amely a Szentlélek temploma – mindig annak kijáró tisztelettel bánjak! Imádkozom minden házasságban élő emberért, hogy a megpróbáltatások és szükség idején rád tekintsenek, és legyen elegendő erejük ahhoz, hogy hűségesek maradjanak mindhalálig a házastársi szövetségükhöz.

Elhatározás: Személyes életemben szeretnék szószólója és példaadója lenni a tisztaság erényének azzal, hogy gyakorlom az Egyház által megőrzött örök időkre szóló aszkézis módszereit: gyakori szentgyónás és szentáldozás, a Szűzanya tisztelete, imádság, lemondások, éberség az értelem felett, elkerülni a bűnre való kísértéseket és értelmes elfoglaltságokkal elkerülni a restséget.


A pápa imaszándéka 2019. június hónapra:

A papokért: Imádkozzunk, hogy a papok egyszerű és alázatos életmódjukkal elkötelezetten vállaljanak sorsközösséget a legszegényebbekkel.

Erdő Péter bíboros, prímás imaszándéka:

Ima a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusért

Mennyei Atyánk, minden élet forrása!
Küldd el Szentlelkedet, hogy az önmagát értünk feláldozó és az Oltáriszentségben velünk levő Krisztust
felismerjük és egyre jobban szeressük!
Ő Urunk és Mesterünk, barátunk és táplálékunk, orvosunk és békességünk.
Adj bátorságot, hogy az ő erejét és örömét elvigyük minden emberhez!
Add, hogy a készület ideje és az Eucharisztikus Kongresszus ünneplése egész hívő közösségünk, fővárosunk, népünk, Európa és a világ lelki megújulására szolgáljon! Ámen.

Tovább! 


Jöjjön el a Te Országod!
Ez a Regnum Christi Mozgalom napi elmélkedése.